R36S: Difference between revisions
From Handhelds Wiki
Jump to navigationJump to search
miraheze>Manster No edit summary |
miraheze>Manster No edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
< | {| | ||
|+ moneybag:Price: ~$40 (on aliexpress sale sometimes only around $25) | |||
! Specification <br> | |||
! Detail | |||
|- | |||
| SoC<br> | |||
| Rockchip RK3326 | |||
|- | |||
| CPU<br> | |||
| Cortex-A35 | |||
|- | |||
| CPU Cores | |||
| 4 Cores | |||
|- | |||
| CPU Threads | |||
| 4 Threads | |||
|- | |||
| GPU Clock Speed | |||
| 1.3-1.5 GHz | |||
|- | |||
| Architecture | |||
| ARM | |||
|- | |||
| GPU<br> | |||
| Mali-G31 MP2 | |||
|- | |||
| GPU Clock Speed | |||
| 520 MHz | |||
|- | |||
| RAM<br> | |||
| 1GB DDR3L | |||
|- | |||
| Screen<br> | |||
| 3.5” | |||
|- | |||
| Aspect Ratio | |||
| 4:3 | |||
|- | |||
| Screen Type | |||
| IPS | |||
|- | |||
| Speaker | |||
| Mono 8W speaker | |||
|- | |||
| OS | |||
| Linux | |||
|- | |||
| Storage | |||
| 2x microSD card slots | |||
|- | |||
| Battery | |||
| 3000/3200mAh <sup>1</sup> | |||
|- | |||
| Dimensions | |||
| 13cm × 8.3cm × 3.5cm | |||
|- | |||
| Weight | |||
| 187 g | |||
|} | |||
== | === Wiki === | ||
[[R36S Handheld Wiki]] | |||
[ | |||
[ | |||
Revision as of 15:19, 25 August 2024
| Specification |
Detail |
|---|---|
| SoC |
Rockchip RK3326 |
| CPU |
Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Threads | 4 Threads |
| GPU Clock Speed | 1.3-1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU |
Mali-G31 MP2 |
| GPU Clock Speed | 520 MHz |
| RAM |
1GB DDR3L |
| Screen |
3.5” |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Type | IPS |
| Speaker | Mono 8W speaker |
| OS | Linux |
| Storage | 2x microSD card slots |
| Battery | 3000/3200mAh 1 |
| Dimensions | 13cm × 8.3cm × 3.5cm |
| Weight | 187 g |