Mangmi Air X: Difference between revisions
From Handhelds Wiki
Jump to navigationJump to search
Created page with "{{Infobox handheld |image=Mangmi_Air_X.png |Brand=Mangmi |Release Date=Upcoming |Form Factor=Horizontal |SoC=Qualcomm Snapdragon 662 |CPU=4xA73@2.1GHz + 4xA53@2.0GHz |GPU=Adreno 610@1050MHz |RAM=4GB LPDDR4X |Screen Size=5.5" |Resolution=1920x1080 |Aspect Ratio=16:9 |Screen Type=IPS screen, 450 Nits |OS=Android 14 |Internal Storage=64GB eMMC |External Storage= |WiFi=2.4/5G WIFI 802.11a/b/g/n/ac |Bluetooth=Bluetooth 5.0 |Speaker=Stereo |3.5mm Audio Jack=Yes |Battery=Li-pol..." |
HandheldWiki (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
{{Infobox handheld | {{Infobox handheld | ||
|image= | |image=Mangmi Air X | ||
|Brand=Mangmi | |Brand=Mangmi | ||
|Release Date=Upcoming | |Release Date=Upcoming | ||
Revision as of 07:28, 13 August 2025
| Mangmi Air X | |
|---|---|
| File:Mangmi Air X | |
| Specification | |
| Brand | Mangmi |
| Release Date | Upcoming |
| Form Factor | Horizontal |
| SoC | Qualcomm Snapdragon 662 |
| CPU | 4xA73@2.1GHz + 4xA53@2.0GHz |
| GPU | Adreno 610@1050MHz |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Screen Size | 5.5" |
| Resolution | 1920x1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Type | IPS screen, 450 Nits |
| OS | Android 14 |
| Internal Storage | 64GB eMMC |
| WiFi | 2.4/5G WIFI 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Speaker | Stereo |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Battery | Li-polymer 5000mAh |
| Dimensions | 203.47 x 87.39 x 16.80 mm |
| Weight | 286 g |
| Extras | RGB wide-angle hall effect joysticks, 6-axis gyroscope, hall triggers |