R36S: Difference between revisions
From Handhelds Wiki
Jump to navigationJump to search
miraheze>Manster No edit summary |
miraheze>Manster No edit summary |
||
| Line 58: | Line 58: | ||
| 187 g | | 187 g | ||
|} | |} | ||
{{Infobox computing device | |||
| name = {{SITENAME}} | |||
| title = | |||
| aka = | |||
| logo = | |||
| image = 346291115-a42bdd20-91c8-42c7-855d-c503d7848147.jpg | |||
| caption = | |||
| developer = | |||
| manufacturer = | |||
| family = | |||
| type = | |||
| generation = | |||
| releasedate = 2023 | |||
| lifespan = | |||
| price = ~$40 | |||
| discontinued = | |||
| unitssold = | |||
| unitsshipped = | |||
| media = | |||
| os = [[Linux]] | |||
| power = | |||
| processor = RK3326 | |||
| soc = | |||
| cpu = | |||
| memory = | |||
| storage = 2x microSD | |||
| memory card = | |||
| display = {{convert|3.5|in|cm|abbr=on}} | |||
| graphics = | |||
| sound = | |||
| input = | |||
| controllers = | |||
| camera = | |||
| touchpad = | |||
| connectivity = 1 [[USB 3.0|SuperSpeed USB 3.0]] input, 2 [[USB#USB 2.0|USB 2.0]] inputs, 1 [[HDMI]] output, 1 [[Modular connector#8P8C|RJ-45 Ethernet Cable]] input, 1 [[VGA]] port, 4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC) and a headphone/microphone port | |||
| platform = | |||
| service = | |||
| dimensions = | |||
| weight = | |||
| topgame = | |||
| compatibility= | |||
| predecessor = | |||
| successor = | |||
| related = | |||
| website = | |||
}} | |||
=== Wiki === | === Wiki === | ||
[[R36S Handheld Wiki]] | [[R36S Handheld Wiki]] | ||
[[Category:Vertical]] | |||
[[Category:3.5 inch]] | |||
[[Category:640x480]] | |||
[[Category:RK3326]] | |||
[[Category:Budget Device]] | |||
Revision as of 15:54, 25 August 2024
| Specification |
Detail |
|---|---|
| SoC |
Rockchip RK3326 |
| CPU |
Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Threads | 4 Threads |
| GPU Clock Speed | 1.3-1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU |
Mali-G31 MP2 |
| GPU Clock Speed | 520 MHz |
| RAM |
1GB DDR3L |
| Screen |
3.5” |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Type | IPS |
| Speaker | Mono 8W speaker |
| OS | Linux |
| Storage | 2x microSD card slots |
| Battery | 3000/3200mAh 1 |
| Dimensions | 13cm × 8.3cm × 3.5cm |
| Weight | 187 g |
| Script error: No such module "InfoboxImage". | |
| Script error: No such module "InfoboxImage". | |
| Release date | 2023 |
|---|---|
| Introductory price | ~$40 |
| Operating system | Linux |
| Storage | 2x microSD |
| Display | Template:Convert |
| Connectivity | 1 SuperSpeed USB 3.0 input, 2 USB 2.0 inputs, 1 HDMI output, 1 RJ-45 Ethernet Cable input, 1 VGA port, 4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC) and a headphone/microphone port |
Script error: No such module "Check for unknown parameters".