| R36S |
|---|
 |
|
| Brand | Game Console |
|---|
| Release Date | 10 / 2023 |
|---|
| Form Factor | Vertical |
|---|
| SoC | Rockchip RK3326 |
|---|
| CPU | Cortex-A35 |
|---|
| GPU | Mali-G31 MP2 |
|---|
| RAM | 1GB DDR3L |
|---|
| Screen Size | 3.5" |
|---|
| Resolution | 640x480 |
|---|
| Aspect Ratio | 4:3 |
|---|
| Screen Type | IPS |
|---|
| OS | Linux |
|---|
| Internal Storage | no |
|---|
| External Storage | 2x microSD |
|---|
| WiFi | no |
|---|
| Bluetooth | no |
|---|
| Video Output | no |
|---|
| Speaker | Mono 8W speaker |
|---|
| Battery | 3000/3200mAh |
|---|
| Dimensions | 13cm × 8.3cm × 3.5cm |
|---|
| Weight | 187g |
|---|
Communities
reddit r/R36S
Discord - Retro Handhelds #gameconsole_r36s_etc
More information