| Gamemax A380 |
|---|
 |
|
| Brand | Gamemax |
|---|
| Release Date | August 2021 |
|---|
| Form Factor | Horizontal |
|---|
| SoC | Rockchip RK3128 |
|---|
| CPU | Cortex-A7 |
|---|
| GPU | Mali-400MP2 |
|---|
| RAM | DDR2L 512MB |
|---|
| Screen Size | 4" |
|---|
| Resolution | 800x480 |
|---|
| Aspect Ratio | 5:3 |
|---|
| Screen Type | IPS |
|---|
| OS | Android 6 |
|---|
| WiFi | Yes |
|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
|---|
| Video Output | Mini HDMI |
|---|
| Battery | 3000 mAh |
|---|
| Dimensions | 161x74x21mm/6.34x2.91x0.83in |
|---|
| Weight | 226.3g |
|---|
~$65
More Images[edit]
More Information[edit]
Review: https://www.reddit.com/r/SBCGaming/comments/ri3czb/gamemax_a380_a_bittersweet_experience/?show=original
Comparison with other handhelds: https://imgur.com/a/3f2vyzP
Firmware[edit]
https://gitlab.com/retrobreeze/Gamemax-A380/stock-rom-images