GB300: Difference between revisions
From Handhelds Wiki
Jump to navigationJump to search
HandheldWiki (talk | contribs) m 1 revision imported |
|||
| (One intermediate revision by one other user not shown) | |||
| Line 1: | Line 1: | ||
=== Specs === | === Specs === | ||
{{Infobox handheld | {{Infobox handheld | ||
|image= | |image=GB300 red front.jpg | ||
|Brand= | |Brand= | ||
|Release Date=late 2023 | |Release Date=late 2023 | ||
| Line 24: | Line 24: | ||
|Weight= | |Weight= | ||
}} | }} | ||
=== Price === | === Price === | ||
| Line 33: | Line 32: | ||
<gallery widths=400px heights=400px perrow=5> | <gallery widths=400px heights=400px perrow=5> | ||
GB300 black side.jpg | |||
GB300 red side.jpg | |||
</gallery> | </gallery> | ||
| Line 42: | Line 41: | ||
<gallery widths=400px heights=400px perrow=5> | <gallery widths=400px heights=400px perrow=5> | ||
GB300 | GB300 black.jpg | ||
GB300 red front.jpg | |||
GB300 black and red with controllers.jpg | |||
GB300 mainboard.jpg | |||
GB300 dimensions.jpg | |||
GB300 buttons and ports.jpg | |||
GB300 black and red.jpg | |||
GB300 back.jpg | |||
GB300 stock interface.jpg | |||
</gallery> | </gallery> | ||
| Line 87: | Line 86: | ||
https://archive.org/details/backup-sup-plus-gb-300 | https://archive.org/details/backup-sup-plus-gb-300 | ||
FrogUI: https://github.com/tzubertowski/FrogUI | |||
Latest revision as of 09:32, 20 March 2026
Specs[edit]
| GB300 | |
|---|---|
| Specification | |
| Release Date | late 2023 |
| SoC | HCSEMI B210 |
| RAM | 128 MB of high-latency DDR2 RAM |
| Screen Size | 2.8" |
| Resolution | 320x240 |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| OS | Linux |
| Video Output | AV/2.5mm |
| Speaker | Mono |
| Battery | 800mAh |
Price[edit]
~$10
Colors[edit]
More Images[edit]
https://dieoxidiertenschweine.de/gb300-handheld/
More Information[edit]
There are 2 versions, GBA300 v1 and GB300 v2 (the one that has Arcade games).
https://nummacway.github.io/gb300/
https://github.com/nummacway/gb300-sf2000-tool
Hardware Mods[edit]
https://www.reddit.com/r/GB300/comments/1dgggkn/upgraded_the_battery_to_3000mah/
Communities[edit]
Videos[edit]
Firmware[edit]
GB300+SF2000 Tool: https://github.com/nummacway/gb300-sf2000-tool
https://archive.org/details/backup-sup-plus-gb-300
FrogUI: https://github.com/tzubertowski/FrogUI