Magicx XU10: Difference between revisions
From Handhelds Wiki
Jump to navigationJump to search
→Firmware: + Arch R |
|||
| (5 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
| Line 2: | Line 2: | ||
{{Infobox handheld | {{Infobox handheld | ||
|image=MagicX XU10 white.webp | |image=MagicX XU10 white.webp | ||
|Brand= | |Brand=Magicx | ||
|Release Date=11 /2023 | |Release Date=11 /2023 | ||
|Form Factor= | |Form Factor= | ||
| Line 61: | Line 61: | ||
=== Firmware === | === Firmware === | ||
Stock firmware fixes: https://github.com/MagicXHandheld/XU10 | *Stock firmware fixes: https://github.com/MagicXHandheld/XU10 | ||
*arkos4clone: https://github.com/lcdyk0517/arkos4clone | |||
AmberELEC: https://github.com/AmberELEC/AmberELEC-prerelease/releases/ | *Arch R: https://github.com/archr-linux/Arch-R | ||
*AmberELEC: https://github.com/AmberELEC/AmberELEC-prerelease/releases/ | |||
ROCKNIX: https://rocknix.org/devices/powkiddy/xu10/ | *ROCKNIX: https://rocknix.org/devices/powkiddy/xu10/ | ||
*NostixOS: https://github.com/NostixOS/Nostix | |||
NostixOS: https://github.com/NostixOS/Nostix | |||
[[Category:Handheld]] | [[Category:Handheld]] | ||
[[Category: | [[Category:Magicx]] | ||
[[Category:2023]] | [[Category:2023]] | ||
[[Category:Vertical]] | [[Category:Vertical]] | ||
Latest revision as of 23:59, 7 April 2026
Specs[edit]
| Magicx XU10 | |
|---|---|
| Specification | |
| Brand | Magicx |
| Release Date | 11 /2023 |
| SoC | RK3326 |
| GPU | Mali-G31 |
| RAM | 1 GB DDR4 |
| Screen Size | 3.5" |
| Resolution | 640x480 |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| OS | Linux |
| WiFi | no |
| Battery | 3000mAh |
| Dimensions | 12.9 × 8.4 × 3 cm |
| Weight | 300g |
Price[edit]
~$60
Colors[edit]
More Images[edit]
-

-

-

-

-

R36S vs MagicX XU10 vs R36S -

R35S vs MagicX XU10 vs R36S
More Information[edit]
Sometimes sold under the AMPOWN or POWKIDDY brand.
Videos[edit]
Firmware[edit]
- Stock firmware fixes: https://github.com/MagicXHandheld/XU10
- arkos4clone: https://github.com/lcdyk0517/arkos4clone
- Arch R: https://github.com/archr-linux/Arch-R
- AmberELEC: https://github.com/AmberELEC/AmberELEC-prerelease/releases/
- ROCKNIX: https://rocknix.org/devices/powkiddy/xu10/
- NostixOS: https://github.com/NostixOS/Nostix


