R39 Max: Difference between revisions
From Handhelds Wiki
Jump to navigationJump to search
HandheldWiki (talk | contribs) |
HandheldWiki (talk | contribs) sound fix for ArkOS |
||
| Line 84: | Line 84: | ||
* '''dtb file''': https://github.com/Vi-K36/EE-Clones-DTB | * '''dtb file''': https://github.com/Vi-K36/EE-Clones-DTB | ||
If you have no sound on ArkOS, this dtb file should work: https://github.com/Vi-K36/EE-Clones-DTB/tree/main/T16%20Max%20-%20S600%20(emmc)/ArkOS%20Audio%20Fix%20(S600) | |||
{{SectionStyleEnd}} | {{SectionStyleEnd}} | ||
Latest revision as of 14:03, 29 July 2025
Specification[edit]
| R39 Max | |
|---|---|
![]() | |
| Specification | |
| Release Date | 2025 |
| SoC | RK3326 |
| CPU | Quad-Core Cortex-A35CPU |
| Screen Size | 4" |
| Resolution | 720x720 |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| OS | Linux / EmuELEC |
| 3.5mm Audio Jack | yes |
| Battery | 3500mAh |
| Dimensions | 13,5 x 8,3 x 3,5 cm |
Price[edit]
~$50
Get the R39 Max: AliExpress1
1 Buying through these affiliate links helps support the wiki. Your price stays the same. Commissions go toward devices, testing, documentation, and server costs.
Colors[edit]
More Images[edit]
More Information[edit]
Another device that the community is referring to as an EmuELEC clone.
Videos[edit]
Firmware[edit]
The R39 Max is running EmuELEC firmware. For more details, refer to the EmuELEC clone category.
- dtb file: https://github.com/Vi-K36/EE-Clones-DTB
If you have no sound on ArkOS, this dtb file should work: https://github.com/Vi-K36/EE-Clones-DTB/tree/main/T16%20Max%20-%20S600%20(emmc)/ArkOS%20Audio%20Fix%20(S600)
Other Projects at the Handhelds Wiki







