| Miyoo Flip |
|---|
 |
|
| Brand | Miyoo |
|---|
| Release Date | 12/2024 |
|---|
| Form Factor | Clamshell |
|---|
| SoC | Rockchip RK3566 |
|---|
| CPU | Quad-core Cortex-A55 (1.8GHz - 2.0GHz) |
|---|
| GPU | Mali-G52 2EE @ 850 MHz |
|---|
| RAM | 1 GB LPDDR4 |
|---|
| Screen Size | 3.5" |
|---|
| Resolution | 640x480 |
|---|
| Aspect Ratio | 4:3 |
|---|
| Screen Type | IPS |
|---|
| OS | Linux |
|---|
| Internal Storage | 128 MB (System) |
|---|
| External Storage | dual MicroSD slots |
|---|
| WiFi | 2.4GHz / 5GHz |
|---|
| Bluetooth | 5.2 |
|---|
| Video Output | HDMI Out (via USB-C/Adapter) |
|---|
| Speaker | Stereo |
|---|
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
|---|
| Battery | 3000 mAh |
|---|
| Dimensions | 84mm x 80.4mm x 24.5mm |
|---|
| Weight | 165g |
|---|
Edit specs
The Miyoo Flip (V1) is the first console in the Miyoo Flip lineup. It is meant to resemble a GBA SP (GameBoy Advance SP), including the hinge for opening and shutting, similar shape, and a D-pad and buttons.