SJGAM M19
From Handhelds Wiki
Specs
| SJGAM M19 | |
|---|---|
| Specification | |
| Release Date | 2024 |
| SoC | RK3566 |
| CPU | Quad-core Cortex-A55 1.8GHz |
| Screen Size | 3.5" |
| Resolution | 640x480 |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| OS | Linux / EmuELEC 4.3 |
| Battery | 3000mAh |
| Dimensions | 14.3 x 9.8 x 5.3cm |
| Weight | 200g |
Price
~$55
Colors
More Images
More Information
Also sold as "Xiaobawang Q9"
Communities
Videos
Firmware
Improvements to the stock firmware: https://github.com/wll1rah/R43-Pro_handheld
From LordAinz from Discord:
How to use the m25 sd card image on the m18/ R43 Pro and m19:
- Backup your stock sd card or if you bought one without and sd card you or if you got one without and sd card then go to step 3.
- Get a branded quality SD card, such as Sandisk, Samsung, PNY, Silicon Power, Team Group, etc..., That's not a comprehensive list just ones that should be good enough as you'll be limited to about 20MB/s write and 40ish MB/s Read
- Download the m25 sd card image from this link: https://drive.google.com/file/d/1_O1ifTW6eaBoBVT_5NUd32RxssrOOCRq/view?usp=drivesdk
- Download the https://github.com/wll1rah/R43-Pro_handheld/archive/refs/tags/v0.30.zip this contains empty roms folder or you can copy the roms folder from your factory sd card.
- Format your branded quality sd card as exfat, then extract the m25 sd card image to the root of your sd card.
- copy the roms folder from your factory sd card or the roms folder from the GitHub repo to the root of your sd card that contains the m25 image.
- now place your roms in your in the correct system folder with in the roms folder.]
Other Projects at the Handhelds Wiki