R42pro: Difference between revisions
HandheldWiki (talk | contribs) No edit summary |
HandheldWiki (talk | contribs) |
||
| Line 79: | Line 79: | ||
== Firmware == | == Firmware == | ||
{{CFW:ArkOS - R3XS}} | |||
{{SectionStyleEnd}} | {{SectionStyleEnd}} | ||
{{BottomNavPlaceholder}} | {{BottomNavPlaceholder}} | ||
Revision as of 06:23, 8 November 2025
| R42pro | |
|---|---|
| Specification | |
| Brand | Manufacturers: Other |
| Form Factor | Horizontal |
| SoC | RK3326 |
| RAM | 1GB |
| Screen Size | 4" |
| Resolution | 1024x768 |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Type | IPS |
| OS | Linux |
| WiFi | Yes |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Battery | 3500mAh |
| Pros & Cons of the R42pro | |
|---|---|
| ✅ Pros | ❌ Cons |
|
|
Performance
SNES GBA PS1 NDS PSP N64 DC Saturn GC PS2 3DS Wii
These compatibility lists should apply to all devices with the Rockchip RK3326.
Big thanks to Batou for all the work he has put into this!
https://github.com/GazousGit/R36S-Game-Compatibility-Lists
- Atomiswave ~43%
- Dreamcast ~59%
- Nintendo 64 ~63%
- Nintendo DS ~80%
- Sega Saturn ~47%
- Sony PSP ~75%
|
Price
?
1 Buying through these affiliate links helps support the wiki. Your price stays the same. Commissions go toward devices, testing, documentation, and server costs.
Colors
coming soon.
More Information
It has not been released as of October 11, 2025.
Might have the same mainboard as the R45H
Videos
Firmware
| ArkOS - R3XS | ||
|---|---|---|
| Latest version |
| |
| Download | ⬇️ GitHub | |
| Documentation / FAQ | ArkOS Wiki & Setup Guide | |
| Hotkeys | Global & Emulator Event Keys | |
| Officially Supported Devices |
| |
Other Projects at the Handhelds Wiki



